Biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia (JA Latvia) dalībskola – Valmieras tehnikums – aicina uz Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) reģionālo pasākumu CITS BAZĀRS, kas sestdien, 18. februārī, plkst.10.00-15.00 norisināsies tirdzniecības centrā VALLETA.

Pasākumā piedalīsies 82 jauniešu veidoti skolēnu mācību uzņēmumi (51 vidusskolas un 31 pamatskolas) no Rīgas, Tukuma, Madonas, Limbažu, Lizuma u.c. skolām, piedāvājot savus oriģinālos izstrādājumus - kosmētiku, pārtikas preces un inovācijas pārtikas nozarē, dažādus koka izstrādājumus, rotaslietas un aksesuārus, kā arī aplikāciju, interneta lapu izstrādes un tehnoloģisko inovāciju risinājumus.

Kā ierasts, pasākuma ietvaros notiks arī jauno uzņēmumu izvērtēšana un apbalvošana 8 nominācijāsValmieras tehnikuma direktores balva, Sociāli atbildīgs skolēnu mācību uzņēmums, Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums, Labākā SMU pārdošanas komanda, Uz zināšanām balstīts SMU produkts/pakalpojums, SMU biznesa potenciāls, Ilgtspējīgs SMU produkts/pakalpojums, Labākais SMU stends. Skolēnu mācību uzņēmumu izvērtēšanu veiks pieredzējusi profesionāļu un akadēmisko spēku komanda, kurā būs pārstāvēta Swedbank, citi uzņēmumi/iestādes un JA Latvia programmu absolventi.

“Veidojot savu mācību uzņēmumu, skolēns apgūst ne tikai zināšanas par uzņēmējdarbību un pārdošanu, bet vēl virkni dzīvē nepieciešamu un noderīgu prasmju – prezentēšanas prasmi, spēju strādāt komandā, veiksmīgas saskarsmes un organizēšanas kompetences. Lai arī skolēni pēdējos gadus teicami pielāgojās pandēmijas situācijai, piedāvājot savus ražojumus e- katalogā, nekas nevar aizstāt īstu sarunu ar pircēju un gandarījumu, redzot pieprasījumu pēc paša radīta produkta. Tādēļ esmu priecīgs, ka tirdziņi ir atpakaļ un jaunieši, sastopoties ar saviem klientiem, var gūt papildu motivāciju attīstīt savus produktus un biznesa idejas,“ pauž izglītības organizācijas “Junior Achievement Latvia “ vadītājs Jānis Krievāns.

Reģionālo CITS BAZĀRS pasākumu atbalsta t/c VALLETA, Swedbank, Valmieras tehnikums, SIA Austris AG, Attīstības finanšu institūcija Altum AS, SIA Valmiermuižas alus, Valmieras novada pašvaldība, Ibsenu paipalas, BIO saimniecība Ozolzīles, Valmieras uzņēmējdarbības centrs, RTU filiāle Cēsis, Strenču PII Minkāns.


Par JA Latvia:

JA Latvia ir Latvijā lielākā izglītības organizācija ar sabiedriskā labuma organizācijas statusu un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JA Latvia ir viens no 42 Junior Achievement Europe un viens no 123 Junior Achievement Worldwide® tīkla biedriem kopš 1991. gada. Junior Achievement Worldwide par ieguldījumu izglītībā 2022. gadā tika nominēta Nobela Miera prēmijai. Eiropas Komisija atzinusi JA Latvia par vienīgo pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību.

JA Latvia katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību aptuveni 120 000 skolēnu visā Latvijā, visos izglītības līmeņos:

  • Finanšu pratības ABC — sociālo zinību priekšmeta mācību un metodiskie materiāli 1.–9. klasei
  • Karjeras izglītības programma ĒNU DIENA 1.–12. klasei
  • Skolēnu mācību uzņēmumu programma 4.–12. klasei
  • Līderu programma 10.–12. klasei
  • HealthTech programma - pirmsakselerators augstskolu studentiem, kas veicina inovāciju kopradi starp medicīnas un tehnoloģiju nozarēm
  • Kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas skolotājiem

Par JA Latvia Skolēnu mācību uzņēmumu programmu:

Skolēnu mācību uzņēmumu programma (SMU) ir īpaši 4.–12. klašu skolēniem veidota mācību metode. Skolēniem tā ir iespēja, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma izveides un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos saviem potenciālajiem klientiem. Vidēji 22 % programmas absolventu ir jau iesaistījušies uzņēmējdarbībā.

LR Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. SMU nav juridiska statusa — tos Latvijā pārstāv tikai JA Latvia, kas ir Junior Achievement Worldwide programmu licences, kas ietver arī SMU programmu, īpašniece.