Sestdien, 15. februārī, plkst.10.00-16.00, tirdzniecības centrā "Valleta" Biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia (JA Latvia) dalībskola - Valmieras tehnikums - aicina uz Skolēnu mācību uzņēmumu reģionālo pasākumu “CITS BAZĀRS”.

Pasākumā piedalīsies 86 skolēnu veidoti uzņēmumi (61 vidusskolas un 25 pamatskolas) no Valmieras, Rīgas, Madonas, Gulbenes, Naukšēniem un citām Vidzemes reģiona skolām. Tā laikā apmeklētājiem būs iespēja apskatīt un iegādāties neredzētus un inovatīvus produktus dažādām dzīves situācijām: robotu mājas tīrīšanai, aksesuārus mājdzīvnieku priekam un drošībai, produktus Zero Waste aktīvistiem, gaismas un interjera dekorus telpu apgaismošanai, drošības risinājumus elektrisko skrejriteņu lietotājiem un medniekiem, kā arī oriģināli radītus mūzikas instrumentus. Plaši tiks piedāvātas oriģināla dizaina tekstilpreces, no vietējiem labumiem ražoti gardumi, dažādu dabīgu materiālu aksesuāri, dažādas prātu attīstošas un loģiskās domāšanas spēles u.c.

„Ir pagājuši vairāki gadi, kopš piedalījos kādā no SMU organizētājiem pasākumiem, bet pat šodien jūtu nopietnu iespaidu no tā, ko iemācījos un atklāju sevī. Pāris gadu laikā, kad aktīvi iesaistījos programmā, regulāri sastapos ar dažādām problēmām un sarežģījumiem, ka nekas nenotiek, kā cerēts un plānots. Labāk iet un darīt lietas, kamēr tās nemaz nezini, iemācīsies darot, tāds taču ir šī visa mērķis! Galu galā es saprotu, ka iegūtais SMU programmā šo pāris gadu laikā ir devis man lielisku praksi un atbildes uz jautājumiem, kurus pat savādāk nebūtu spējīgs nemaz uzdot. Uzskatu, ka SMU ir viena no visvērtīgākajām izglītības papildu programmām. Ir svarīgi ļauties un nebaidīties kļūdīties, jo, kā reiz teica kāds budistu mūks: gribi zināt atšķirību starp profesionāli un iesācēju? Atšķirība ir tajā, ka profesionālis ir kļūdījies un izgāzies daudz vairāk reižu, kā iesācējs jebkad ir mēģinājis. Tamdēļ turpiniet mēģināt, līdz izdodas. Galvenais ir ticēt un nepadoties! SMU dos tev iespēju sevi iepazīt no skatu punkta, kuru ikdienā tu redzēt nevari! Izaicini sevi un skaties, uz ko pats esi spējīgs! Veiksmi visiem dalībniekiem!" pieredzē dalās JA Latvia programmas absolvents un šobrīd Tallink Latvia pārstāvis Daniels Spriņģis.

Jaunieši kopumā sarūpējuši pašu radītās preces astoņās kategorijās: “Pakalpojumi, izklaide”, “Apģērbi, aksesuāri”, “Skaistumkopšana, bižutērija”, “Pārtika, preces virtuvei”, “Elektropreces, gaismas objekti”, “Suvenīri, dāvanas, sezonas preces”, “Spēles, preces bērniem” un “Interjera preces”.

„SMU programma bija liels un raibs piedzīvojums, kas mani ir pilnveidojis un attīstījis manu personību. Ieguvumu viennozīmīgi ir vairāk kā zaudējumu. SMU programma ir attīstījusi manas prezentēšanas prasmes, laika plānošanu, atbildības sajūtu, spēju uzņemties riskus, esmu guvusi ieskatu praktiskajā uzņēmējdarbībā, jaunus kontaktus, esmu pabijusi jaunās vietās un vēl, un vēl... SMU programma bija arī lielisks pamats studijām augstskolā. Šodien programmu vēl aizvien vērtēju pozitīvi. Priecājos par jauniešiem, kas iesaistās SMU - ar to viņi jau ir ieguldījuši vienu kārtīgu pamatakmeni savai nākotnei. Pati, ja varētu atgriezties laikā - tad programmā iesaistītos vēl agrāk - pamatskolā.”  pieredzē dalās JA Latvia programmas absolvente un šobrīd Vidzemes Augstskolas pārstāve Madara Stukmane,.

"CITS BAZĀRS" ietvaros notiks arī jauno uzņēmumu izvērtēšana un apbalvošana 6 nominācijās – Sociāli atbildīgs skolēnu mācību uzņēmums, Labākais skolēnu mācību uzņēmumu stends, Inovatīva biznesa ideja, Labākā pārdošanas komanda, Uz zināšanām balstīts SMU produkts/pakalpojums, Komerciālākais uzņēmums. SMU izvērtēšanu veiks pieredzējusi profesionāļu un akadēmisko spēku komanda, kurā būs pārstāvēta "Swedbank", Rīgas un Valmieras pilsētas uzņēmumu /iestāžu vadītāji, uzņēmēji un JA Latvia programmu absolventi.

“Veidojot savu mācību uzņēmumu, skolēns apgūst ne tikai zināšanas par uzņēmējdarbību un pārdošanu, bet vēl virkni dzīvē nepieciešamu un noderīgu prasmju – prezentēšanas prasmi, spēju strādāt komandā, veiksmīgas saskarsmes un organizēšanas kompetences. Tā ir neatsverama pieredze jaunam cilvēkam jau skolas laikā - saprast un novērtēt, ko reāli nozīmē būt uzņēmējam. Tā pamazām veidojas jauna uzņēmēju paaudze, kas ar saviem uzņēmumiem sekmēs reģionu attīstību nākotnē,” vērtē SMU programmas organizators Latvijā – Junior Achievement Latvia valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Reģionālo CITS BAZĀRS pasākumu atbalsta t/c "Valleta", Valmieras tehnikums, "Swedbank", "Junior Achievement Latvia", Finanšu institūcija ALTUM, veikalu tīkls "AUSTRIS AG", Rīgas Tehniskā Universitāte, RTU Dizaina Fabrika "theLAB" Cēsu filiāle, Vidzemes augstskola, Valmiermuižas alus, SIA "Safe & Stable", "Tallink Latvia", Latvijas valsts meži, Brīvdabas picērija “Vīnkalni” un SIA "ANJ Finanses".


Par JA Latvia:

JA Latvia ir Latvijas lielākā izglītības organizācija ar sabiedriskā labuma organizācijas statusu un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JA Latvia ir viens no 37 Junior Achievement Europe un viens no 123 Junior Achievement Worldwide® tīkla biedriem kopš 1991. gada.

Eiropas Komisija atzinusi JA Latvia par vienīgo pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību.

JA Latvia katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību aptuveni 100 000 skolēniem visā Latvijā, visos izglītības līmeņos:

  • Finanšu pratības ABC — sociālo zinību priekšmeta mācību un metodiskie materiāli 1.–9. klasei
  • Karjeras izglītības programma ĒNU DIENA 1.–12. klasei
  • Skolēnu mācību uzņēmumu programma 4.–12. klasei
  • Līderu programma 10.–12. klasei
  • Kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas skolotājiem

Par JA Latvia Skolēnu mācību uzņēmumu programmu:

Skolēnu mācību uzņēmumu programma (SMU) ir īpaši 4.–12. klašu skolēniem veidota mācību metode. Skolēniem tā ir iespēja, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma izveides un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos saviem potenciālajiem klientiem. Vidēji 22 % programmas absolventu ir jau iesaistījušies uzņēmējdarbībā.

Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. SMU nav juridiska statusa — tos Latvijā pārstāv tikai JA Latvia, kas ir Junior Achievement Worldwide programmu licences īpašniece. Šī licence ietver arī Skolēnu mācību uzņēmumu programmu.

2018./2019. mācību gadā JA Latvia ir reģistrējusi 1200 SMU, kas ir labākais rādītājs tās pastāvēšanas laikā.

Foto: www.valmieraszinas.lv