No 10. līdz 31. jūlijam tirdzniecības centrā „Valleta” Valmierā ikvienam interesentam apskatāma arhitektūras, būvniecības, būvmateriālu ražošanas un restaurācijas izcilībām veltītā izstāde „Detaļu spēks”.

Aicinām iepazīt interesantāko no tā, kas ir arhitektūrā un būvniecībā Latvijā – vispirms izstādē, bet pēc tam ir iespēja objektus aplūkot arī klātienē, saplānojot savus brīvdienu maršrutus.

Mākslinieciski augstvērtīgā līmenī noformētā izstāde, kas tika atklāta pērn novembrī Rīgas domē, 12 mēnešus ceļo pa Latviju. Lielformāta objektu un to detaļu fotogrāfijas, papildinātas ar stāstiem latviešu un angļu valodās, vēsta par 17 dažādām ēkām, inženierbūvēm, restaurācijas objektiem un labiekārtojumiem, kuri visi ir parauga vērti dēļ izpildījuma augstās kvalitātes funkcionālā un radošā līmenī. Vairāki objekti ir ieguvuši balvas lielākajā būvju konkursā „Latvijas Būvniecības gada balva”. No Valmieras objektiem izstādē ietverta pasaules līmeņa BMX trase, kas nosaukta olimpiskā čempiona Māra Štromberga vārdā. Vēl 2 stendos atrodami stāsti par Valmieras būvuzņēmuma Aimasa izciliem objektiem Rīgā.

Jebkurš arhitektūras un būvniecības objekts ir sava laika liecība, kurā iemiesotas pamata vērtības un arī raksturīgās inovācijas. Par ilgtspējīgu iespējams nodēvēt ikvienu izstādē aplūkojamo objektu.

Izstādes atbalstītāji – UPTK, Aimasa, Rīgas Tilti, Torensberg. Izstādes organizators – biedrība Building Design and Construction Council. Vairāk par būvniecības nozares aktualitātēm Latvijā: www.buvniekupadome.lv

IZSTĀDES OBJEKTI

Unikālas vērtības Alūksnē - labiekārtojuma idejām Alūksnē ir, kur izvērsties. Pilsētas teritorija ir piepildīta ar aizraujošiem pagātnes stāstiem. Projektu autori – Celmiņa būvkonstrukciju birojs, Arhitektoniskās izpētes grupa, Arhitekta L. Šmita darbnīca, AR Structural Solutions, Alūksnes projekti, Projekts 3, dizaina birojs H2E. Būvnieki – BŪVFIRMA INBUV, Tilts.

Bauskas pils tornis slejas pāri vēsturei - pēc rūpīgas atjaunošanas tornis pieejams apskatei, piedāvājot veikt savdabīgu riņķa ceļojumu līdz augšai, pēc tam lejā kāpjot pa citu pusi. Nedaudz adrenalīna garantēts, ja ir vēlme iepazīt un pat pieskarties vēsturei. Pasūtītājs – Bauskas pils muzejs, Bauskas novada dome. Projekts – Ināras Caunītes arhitektu birojs, Miloslavs Hanzla. Būvnieks – Kaskāde 19, Ēriks Pažemecks.

Hoijeres kundzes viesnīca Liepājā - viena no vecākajām ēkām Liepājā, atraitnes Hoijeres viesnīca Kungu ielā 24 celta 17. gs. Pazīstama arī kā Pētera I nams, jo 1697. gada pavasarī viesnīcā vienu nedēļu dzīvoja Krievijas cars Pēteris. Pēc atjaunošanas būs saglabātas gan vēsturiskās funkcijas, gan interjeri. Pasūtītājs – Liepājas pilsētas pašvaldība. Projektētājs – p/s Pils projekts, arhitekte Liesma Markova. Būvnieks – Rere meistari. Būvuzraugs – Firma L4.

Vecrīgas skati Daugavas malā – Kuģu ielā 15 ir radīts jauns, moderns vaibsts Rīgas tēlā. Lai arī izaudzis salīdzinoši šaurā vietā, tomēr jaunā kompleksa iemītniekiem ļaus izjust plašumu un Vecrīgas skatus katras dienas iedvesmai. Pasūtītājs – Kuģinieks. Projekts – Sarma&Norde. Būvnieks – SIA Aimasa.

Industriālā elegance autosalonā ienākot dienasgaismas apspīdētajā telpā, rodas asociācijas ar kādu modernās mākslas muzeju. Tieši tik pārdomāts un harmonisks ir jaunais Škoda centrs Rīgā, Biķernieku ielā 125. Galvenais būvuzņēmējs – SIA Aimasa. Pasūtītājs – SIA TKM Latvija.

Kokbetona tilts Jaunpilī – kultūrvēsturisku pieminekļu apkārtējā vide ir ne mazāk svarīga par pašu pieminekli. Tāpēc 1301. gadā celtajai Jaunpils pilij, kas savulaik pildījusi arī Livonijas ordeņa cietokšņa funkcijas, blakus esošais tilts pār Bikstupi tika demontēts un uzbūvēts jauns, moderns kokbetona tilts. Pasūtītājs – LVC. Būvnieks – Rīgas Tilti. Būvuzraudzība – Firma L4.

Moderna skola mākslām Liepājā pirms 2020./2021. mācību gada sākuma Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola ieguva modernu ēku, kuras tapšanas vēsture, arhitektoniskie un tehniskie risinājumi varētu izstāstīt stāstu, kā kvalitatīvs projektu vadības process no pasūtītāja, arhitekta un būvnieka puses soli pa solim pārtop izcilā rezultātā. Ēkas fasādes vērtība – mākslīgi rūsināta metāla plākšņu apdare. Arhitektūras projekts – arhitektu birojs K-IDEA, Andris Kokins. Būvnieks – UPTK, projekta vadītājs Sandis Kirhners.

Māra Štromberga BMX trase Valmiera – vieta sportistu izaugsmei. Pasaules līmeņa trase nosaukta valmierieša, šobrīd vienīgā divkārtējā olimpiskā čempiona BMX riteņbraukšanā Māra Štromberga vārdā. Valmierieši lepojas ar savu sportistu. Pasūtītājs – Valmieras pašvaldība. Būvprojekts – Balta istaba, Ilze Rukmane-Poča. Būvnieks – Sanart. Būvuzraudzība – Būvuzraugi LV.

Saules skola Daugavpilī – jaunā korpusa keramiskie fasādes paneļi un krāsainās stikla vitrāžas nevilšus raisa asociācijas ar etnogrāfisko vainagu ar saules zīmi. Izcila projekta veiksme. Skolas iedvesmojošā vide ir pamats, lai ar prieku apgūtu koka izstrādājumu dizainu, tekstila un apģērbu dizainu, fotomākslu, interjera dizainu, vizuālo reklāmu, mākslu, multimediju programmu, kā arī, protams, vispārizglītojošo vidējo izglītību. Finansējums – ES fondi un Daugavpils domes līdzekļi. Projekts – MARK Arhitekti. Būvnieks – Lagron.

Valsts prokuroriem Rīgā jaunas telpas – ar vēsturi bagātajā Aspazijas bulvāra 7 namā LR Prokuratūra saulainā 2020. gada 8. oktobra pusdienlaikā svinīgi saņēma atslēgas no projekta realizētājiem Valsts nekustamajiem īpašumiem (VNI). Namam veikta vērienīga pārbūve, piemērojot to deviņu prokuratūras iestāžu vajadzībām. Pasūtītājs – VNĪ. Projekts – Arh Stadija. Būvnieks – Abora.

Vērienīgs satiksmes pārvads Daugavpilī2020. gada maijā ekspluatācijā Daugavpilī tika nodots Smiltenes ielas divlīmeņu pārvads. 20. gs. 80. gados plānotais projekts beidzot daļēji realizēts, vīzija bija ar pārvadu savienot Daugavpils centru ar Stropu, Ķīmiķu un Piena kombināta mikrorajonu, izveidojot transporta kustību bez dzelzceļa šķērsošanas. Pasūtītājs – Daugavpils dome. Projekts – BRD projekts. Būvuzņēmēji – CBF SIA Binders (pievadi, rotācijas aplis, saistītās inženierkomunikācijas), PA T un KT, kas sastāv no SIA Tilts un AS Kauno tiltai (pārvads un saistītie pieslēgumi).

Villa Gaida Saulkrastos – lai izbaudītu piejūras burvību un aizbēgtu no ikdienas trokšņiem un steigas uz vietu, kur vēsture savijas ar izsmalcinātu eleganci, jādodas uz Villa Gaida. Tas būs svaiga gaisa malks šodienas vienmēr aizņemtajam cilvēkam. Kompleksu veido triju divstāvu koka māju kopums Saulkrastos, par kura pirmsākumiem liecības ir saglabājušās vismaz no 1861. gada.

CLT paneļi – ekoloģiskas arhitektūras nākotne. Skonto Group uzņēmums Skonto Prefab kopā ar meitas uzņēmumu Cross Timber Systems pēdējo 5 gadu laikā, kopš CLT koka paneļu un Glulam līmētu koka siju pieprasījums pasaulē palielinās, realizējis ievērojamu skaitu projektu Latvijā un Skandināvijā, arī starptautisko skolu Piņķos.

Jaunrades Junda Jelgavā – būtiskas un radošas vides izmaiņas realizējusi Jelgavas pašvaldība, rekonstruējot 1888. gadā celto divstāvu ēku Zemgales prospekta un Palīdzības ielas stūrī. Projekta autors – Kārlis Brakanskis. Arhitekte – Aija Ziemeļniece. Būvuzņēmējs – Torensberg. Mēbeles pēc pasūtījuma izgatavotas Kreyd Masterhouse.

SWH biroju centra pārbūve Skanstes ielā 52 – apkaime ieguvusi modernas biroju telpas. Divām biroju ēkām, kas reiz padomju laikos atradās militārajā zonā, pilnībā mainīts iekštelpu plānojums, bet pārbūves īpašā vērtība un apkaimes ieguvums ir jaunais fasādes risinājums ar Swisspearl® kompozītcementa paneļiem. Pasūtītājs – SWH biroju centrs. Projekts – Tectum.

Iemirdzas Liepājas pērle Sv.Trīsvienības katedrāle, kas uzmanīgi restaurēta un atjaunota vairāku gadu garumā. Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāles vēsture iestiepjas pagātnē līdz 1742.g., kad vācu draudze lēma par jaunas baznīcas būvniecību, kas noslēdzās 1758.g. Kopš tā laika baznīca, lai vai kādas iekārtas valdījušas, ir bijusi no tām retajām, kas vienmēr bijusi atvērta draudzei. Pasūtītājs – Liepājas Sv.Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds. Projekts – Arhitektoniskās izpētes grupa. Būvnieks – UPTK.